Wydarzenia kulturalne w Łodzi

Wydarzenia kulturalne w Łodzi

O podróżach wzbogacających nasze kulturalne horyzonty, mówiliśmy w aspekcie Krakowa (tutaj: http://www.film12.org.pl/muzeum-sztuki-wspolczesnej-mocak-w-krakowie-803/). Czas na kolejne „kulturalne miasto”. Łódź to miejsce znane przede wszystkim ze szkoły filmowej oraz bogatej historii przemysłu, po której zostało do dzisiaj wiele zabytkowych kamienic oraz fabryk. Odwiedzając to miasto powinniśmy się jednak zapoznać z kalendarzem imprez kulturalnych.

Łódź wykorzystała swoje doskonałe położenie w centralnym punkcie kraju, a dużym atutem są także dawne wnętrza fabryk, które łatwo było przemienić w powierzchnie wystawowe. Działa tutaj także kilka teatrów, kin i galerii sztuki, które są często wizytowane. Jest miastem wielu festiwali krajowych, jak i międzynarodowych. Dotyczy to chociażby mody, gdyż na pokazy zjeżdżają tutaj najważniejsi światowi projektanci – Fashion Philosphy Week Poland (więcej: https://pl-pl.facebook.com/FashionPhilosophyFashionWeekPoland/) to największa tego typu impreza w kraju. Są tu także eventy dla miłośników kultury, jak Łódź Design Festiwal, Festiwal Indywidualności Muzycznych, czy Festiwal Łódź Czterech Kultur, gdzie można zapoznać się z wkładem Niemców, Rosjan, Żydów oraz Polaków w rozwój tego miasta. Wiele okoliczności związanych jest także z fotografią oraz filmem, jak np. Se-ma-for Film Festiwal oraz Light Move Festival.

Na terenie miasta działa także kilkadziesiąt kin, nie tylko wielkich multipleksów, ale także mniejszych – studyjnych. Warto także wspomnieć o teatrach, np. o Teatrze Lalek Arlekin, gdzie organizowany jest Międzynarodowy Festiwal Solistów Lalkarzy. Na wyróżnienie zasługuje tutaj także Teatr im. Stefana Jaracza, który działa od ponad 115 lat. Oprócz tego warto także odwiedzić Teatr Powszechny przy ulicy Legionów, Teatr Muzyczny oraz Teatr Nowy im. Kazimierza Dejmka. Tutejsza Duża Sala może pomieścić aż 350 widzów.

W Łodzi znajdziemy także wiele galerii, z których znaczna część poświęcona jest sztuce nowoczesnej. Podczas wielu imprez kulturalnych będziemy zmuszeni do pozostania w mieście na dłużej. Jednak na pewno nie będziemy mieć problemu, by znaleźć dobre miejsce do spania. Baza noclegowa tego miasta jest bardzo rozbudowana. W samym centrum znajdziemy kilkadziesiąt hoteli, hosteli (sugestie: http://meteor-turystyka.pl/noclegi,lodz,0.html) i mniejszych obiektów oferujących noclegi. Łódź nie sprawia w tej kwestii żadnych problemów, podobnie jest jeśli chodzi o dojazd. Miasto znajduje się przy głównych krajowych węzłach kolejowych i drogowych. Na miejscu możemy też skorzystać z oferty komunikacji miejskiej, która w kilka minut dowiedzie nas do wybranego teatru lub kina.


3 thoughts on “Wydarzenia kulturalne w Łodzi

  1. Łódź to takie ciekawe miasto pod względem kulturalnym – naprawdę warto tam znaleźć nocleg i zostać choć na kilka dni :)

  2. No w końcu filmowa para zawitała do Łodzi, czekałam kiedy się tam wybierzecie, jak zwykle relacja mnie nie zawiodła, same ciekawe rzeczy proponujecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>