U źródeł Wisły – Węgierska Górka

U źródeł Wisły – Węgierska Górka

Bo wizycie w malowniczych Beskidach [o czym przeczytacie tutaj: http://www.film12.org.pl/beskidy-uroki-ziemi-gorlickiej-501/], czas na kolejną górkę – dosłownie! Węgierska Górka to wieś położona na granicy Beskidu Śląskiego [więcej informacji: https://pl.wikipedia.org/wiki/Beskid_%C5%9Al%C4%85ski] i Beskidu Żywieckiego. To stąd prowadzi kilka szlaków turystycznych, którymi można udać się na okoliczne górskie szczyty. Jednym z tych szczytów jest Barania Góra, gdzie swoje źródła ma królowa rzek polskich, Wisła.

Wędrówkę do źródeł Wisły można rozpocząć w centrum Węgierskiej Górki, przez którą przebiega główny szlak beskidzki. Czerwony szlak, o którym mowa, to bardzo ciekawa trasa, która w oczach wielu turystów rysuje się jako wymagająca wytrwałości i wysiłku. Ten wysiłek zostaje już nagrodzony po pierwszym etapie górskiej wędrówki, kiedy zmęczony turysta dociera na szczyt o nazwie Glinne, wznoszący się na wysokość 1034 m  n.p.m. Stąd może podziwiać roztaczający się widok na Dolinę Soły oraz liczne górskie pasma Beskidu Śląskiego i Żywieckiego. Kolejne szczyty z równie sympatycznymi panoramami to Magurka Radziechowska oraz Magurka Wiślana.

Teraz przed wędrowcem pozostaje stosunkowo łatwy do przebycia odcinek drogi na szczyt Baraniej Góry, na zboczach której tryskają źródła Wisły, a ze szczytu rozpościera się wspaniała beskidzka panorama, którą można podziwiać z wieży widokowej. Sama wieża posiada stalową konstrukcję, a pokonanie schodów na taras może wydawać się trudne dla zmęczonych nóg wędrowca, jednak dla niezapomnianych widoków przy dobrej pogodzie warto podjąć jeszcze ten trud, aby znaleźć się jeszcze kilkadziesiąt metrów ponad szczytem Baraniej Góry. Kto zapomni aparatu fotograficznego na bank kiedyś tu powróci, bo uchwycone widoki mogą stanowić prawdziwą ozdobę turystycznego albumu.

Ze szczytu warto udać się na chwilę do schroniska na Przysłopie, które próbuje ukryć się w baraniogórskim lesie lub powrócić do Węgierskiej Górki szlakiem czarnym, a później zielonym. Wcześniej jednak powinniśmy odszukać źródeł królowej rzek polskich, które znajdują się na zachodnim stoku Baraniej Góry. Droga powrotna także pozwala podziwiać niezapomniane górskie widoki, które roztaczają się wkoło wędrowców, opuszczających szczyt. Po takiej wędrówce góralskie jadło będzie jeszcze smaczniejsze, a nogi będą same pomimo zmęczenia rwały się do kolejnej trasy, być może tym razem w sąsiedni Beskid Żywiecki, w który także prowadzą szlaki turystyczne z Węgierskiej Górki.

Bez wątpienia wycieczka na szczyt Baraniej Góry to doskonały sposób na spędzenie dnia lub dłuższego pobytu w Węgierskiej Górce [tutaj rezerwuj noclegi:] i ciekawa alternatywa dotarcia do źródeł Wisły dla wszystkich, którzy mieli okazję zdobywać Baranią od strony rzeki.


4 thoughts on “U źródeł Wisły – Węgierska Górka

  1. Odwiedzałam te tereny będąc w Zwardoniu (przy granicy słowackiej), jest pięknie i cicho, w ciągu 5 dni wypoczęłam na maxa!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>