Korbielów gratką nie tylko dla narciarzy

Korbielów gratką nie tylko dla narciarzy

Korbielów znają na pewno miłośnicy narciarstwa. Miejscowość jest położona w województwie śląskim w górach Beskidu Żywieckiego i jest dość znanym kurortem narciarskim, który cieszy się ogromną popularnością wśród narciarzy, zwłaszcza w sezonie zimowym. Z tego też względu musiała tu zostać przygotowana bogata i różnorodna baza noclegowa. Korbielowskie (meteor) ośrodki wypoczynkowe, pensjonaty oraz prywatne kwatery przyjmują gości i zapewniają noclegi. Wieś może pochwalić się największym w Polsce a także najwyżej położonym (poza Kasprowym Wierchem) ośrodkiem narciarskim Pilsko. Wybudowano go w latach 80-tych XX wieku na stokach góry. W ośrodku mamy do dyspozycji wyciągi orczykowe, za pomocą których wjedziemy na sam szczyt. Obok znajdziemy także nieco mniejszy ośrodek – Kolej Baba – z wyciągami krzesełkowymi.

Korbielów jest jednak także niezwykle ciekawą miejscowością w sezonie letnim, zwłaszcza dla tych, którym marzy się porządny odpoczynek z dala od obleganych kurortów. Tutaj jest kameralnie i spokojnie, a przepiękne górskie krajobrazy wyciszają i relaksują. Przez miejscowość przebiega kilka znakowanych szlaków turystycznych. Niektóre z nich zaczynają się w Korbielowie, jak na przykład szlaki biało-żółte, biało-niebieski czy też biało-zielony. Biegną one do Przyborowa, Przełęczy Przysłopy, Sopotni Wielkiej oraz do przełęczy pod Beskidem Krzyżowskim, skąd mamy dojście do Głównego Szlaku Beskidzkiego. W Korbielowie znajdowało się też do 2007 roku przejście graniczne. Nie działa ono od momentu wejścia Polski do Strefy Schengen, co oznacza, że w bardzo łatwy sposób możemy teraz wybrać się stąd na małą wycieczkę na Słowację – chociażby do pobliskiej Orawy. Tym sposobem w trakcie wakacji w polskich górach możemy też zorganizować dodatkową atrakcję w postaci zagranicznej wyprawy. W miejscowości znajduje się także sanktuarium Matki Bożej Korbielowskiej. Opiekuje się nim tutejszy zakon o. Dominikanów. W skład sanktuarium wchodzi kościół i parafia pod wezwaniem Najświętszej Marii Panny Królowej Aniołów. Możemy tutaj też podziwiać interesujące zabytki. Wśród nich jest drewniana kapliczka z drugiej połowy XIX wieku, drewniany dom z podobnego okresu oraz najciekawsze – osada wołoska, która powstała już w XV wieku. Zamieszkiwali ją Wołosi, czyli ludność pochodząca z Półwyspu Bałkańskiego, która kiedyś była dość liczna na tych terenach.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>