Gdańsk – piękne miejsce na północnej mapie Polski

Gdańsk – piękne miejsce na północnej mapie Polski

Północny region Polski obfituje w piękne miejsca, pełne ciekawych zabytków oraz zapierających dech w piersiach krajobrazów. Jednym z takich miast jest Gdańsk, miasto, które plasuje się na szóstym miejscu co do ilości mieszkańców. Na powierzchni około 261 km² żyje 462 tysiące mieszkańców oraz około 57 tysięcy studentów. Co roku do Gdańska przyjeżdża tysiące turystów. Mogą oni zatrzymać się w pięknych hotelach, pensjonatach oraz domkach letniskowych. Ze znalezieniem noclegu w Gdańsku nie ma problemu (sprawdź na: ).

Gdańsk to miasto wielu wydarzeń i instytucji kulturowych. Funkcjonuje tutaj Polska Filharmonia Bałtycka imienia Fryderyka Chopina, na deskach której występują zarówno wykwalifikowani muzycy, jak i studenci Akademii Muzycznej. Istnieje również Opera Bałtycka, która uważana jest za największą instytucję, związaną z kulturą w północnym regionie Polski. Pomieści ona dwustu widzów. Budynek ten został otwarty w 1915 roku z początkiem września. Było to wielkie wydarzenie, w który udział brały władze miasta oraz mieszkańcy, ale przede wszystkim artyści.

Co roku odbywa się impreza pod tytułem Festiwal Filmów i Form Jednominutowych, która ściąga widzów z różnych zakątków świata. Wydarzeniem, które jest bardzo popularne wśród mieszkańców Gdańska oraz okolicznych miejscowości i miast jest Noc Muzeów, podczas której można bezpłatnie odwiedzić wszystkie muzea, które funkcjonują w tym dniu od godziny 22.00 do 6.00. O ustalonych godzinach, wcześniej podanych na stronie internetowej, można dołączyć do grupy, oprowadzanej przez przewodnika, który zapozna z historią wszystkich eksponatów.

Na terenie Gdańska funkcjonuje również wiele scen teatralnych, które są bardzo często odwiedzane zarówno przez mieszkańców, jak i turystów. Największą popularnością cieszy się Teatr Wybrzeże, który wpisany jest do rejestru instytucji kulturalnych, zlokalizowanych na terenie województwa pomorskiego. Bardzo ciekawą alternatywą jest także Miejski Teatr Miniatura, który jest teatrem lalkowym. Co roku odwiedzają go setki najmłodszych widzów. Obiekt ten może poszczycić się swoja długą historią. Powstał w 1952 roku, co sprawia że jest to najstarszy teatr tego typu w Polsce.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>