Beskidy: uroki ziemi gorlickiej

Beskidy: uroki ziemi gorlickiej

Ziemia gorlicka to niezwykle interesujący, a wciąż mało popularny wśród turystów zakątek Polski. Coś ciekawego znajdą tu nie tylko miłośnicy górskich krajobrazów i wędrówek, ale także pasjonaci kultury, historii i zabytków. Wciąż obecne w wielu miejscach pamiątki burzliwych dziejów tych ziem w połączeniu z obecnym spokojem i ciszą sprawiają, że klimat ziemi gorlickiej jest absolutnie niepowtarzalny.

Gorlice to nieduże galicyjskie miasto, położone w północnej części Beskidu Niskiego. Historia miasteczka sięga późnego średniowiecza, ale największy rozwój przypada na wiek XIX, kiedy to w Gorlicach żył i pracował Ignacy Łukasiewicz – twórca polskiego górnictwa naftowego oraz wynalazca lampy naftowej. O jego postaci i wkładzie w naukę przypomina stojąca w Gorlicach do dziś uliczna lampa naftowa – pierwsze tego typu urządzenie na świecie. Okres rozwoju związanego z górnictwem zakończyła I wojna światowa, którą miasto przeżyło szczególnie ciężko. Przez pół roku było bowiem miastem frontowym, a następnie stało się areną jednej z największych ofensyw wojny – przełomu pod Gorlicami. W historii miejscowości szczególnie zapisał się ks. Bronisław Świeykowski, wojenny burmistrz i proboszcz gorlickiej fary. W czasie wojny w Gorlicach przebywał ks. Władysław Gurgacz – kapelan żołnierzy wyklętych. Po wojnie wybudowano tu fabrykę maszyn górniczych, co znowu umożliwiło okres rozwoju. Obecnie Gorlice są nieco zapomnianym miasteczkiem, posiadającym jednak bogatą historię.

Jednak przede wszystkim Gorlice to doskonały punkt wypadowy do wycieczek w Beskid Niski. Ważnymi czynnikami są położenie geograficzne oraz rozwinięta baza noclegowa [tu: meteor – Beskidy noclegi]. W mieście znajdziemy hotele, zajazdy i pensjonaty na noclegi – Beskidy z kolei pełne są chatek do wynajęcia, prywatnych kwater, a nawet schronisk turystycznych i młodzieżowych oraz pól namiotowych. Z samego miasta wychodzą szlaki na Kornuty, Magurę Wątkowską i Magurę Małastowską. Przejazd busem do pobliskiej Wysowej czy Bartnego umożliwia zdobycie kolejnych malowniczych gór. Kolorytu pieszym bądź rowerowym wyprawom dodaje wciąż żywa pamięć o dawnych mieszkańcach tych ziem – Łemkach, których chaty i cerkwie znajdziemy w niejednej podgorlickiej wsi. Dzięki staraniom lokalnej społeczności łemkowskiej udało się odnowić część z tych obiektów, a także uzyskać dwujęzyczne tabliczki z nazwami miejscowości – m.in. w Bielance, Kunkowej czy Skwirtnem.


Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>